یخچال تک در قدی ۸۰ سانتی

پروسه کار موتور یخچال صنعتی

یخچال تک در قدی ۸۰ سانتی

  • یخچال تک در قدی ۸۰ سانتی
  • ابعاد داخلی (mm) : ارتفاع ۱۷۵۰،عمق ۶۶۰،عرض ۱۳۰۰
  • ابعاد خارجی (mm) : ارتفاع ۲۰۵۰،عمق ۷۵۰،عرض ۱۵۰۰

 

یخچال صنعتی چیست؟

یخچال صنعتی برای استفاده در آشپزخانه های صنعتی مانند کافی شاپ ها، هتل ها، رستوران ها و فست فود ها توسعه یافته اند. یخچال های صنعتی شادابی مواد غذایی را حفظ می کند و مواد غذایی را مدت زمان طولانی سالم نگه می دارد. یخچال های صنعتی با توجه به ظرفیتشان برای آشپزخانه های بزرگ مناسب هستند و با توجه به نیاز های مختلف آشپزخانه انواع مختلفی دارند.

صنعت یخچال صنعتی

در واقع یخچال های بزرگ و یخچال صنعتی هوای گرم را به بیرون از محیط نگهداری مواد غذایی انتقال می دهند و از این طریق دمای داخل یخچال پایین نگه داشته می شود. بیشتر یخچال صنعتی ها برخلاف نمونه های داخلی، به گونه ای طراحی می شوند که مثل فریزر نیستند؛ چرا که در یک سوپرمارکت به دستگاه های بزرگ تر و قدرتمندتری نیاز است تا بتواند سرمایش لازم برای حجم زیادی از مواد خوراکی را که زود فاسد می شوند فراهم کند.

بنابراین اندازه این قبیل یخچال صنعتی با استانداردهای خانگی فرق دارد و متناسب با موارد استفاده ای که دارند، تولید و عرضه می شوند. یخچال ها و فریزرهای غیرخانگی اعم از یخچال فروشگاهی، یخچال صنعتی، یخچال ایستاده، یخچال سوپرمارکتی، شیشه خم، فریزر خوابیده، صندوقی، فریزر ایستاده، پرده هوا و. . . با استانداردهای روز در کشور ساخته می شوند و با نمونه های نسل قبل تر خود فرق دارند. در تهران دو مرکز اصلی برای این کالاهای صنعتی و پرمصرف وجود دارد که در شرق و غرب پایتخت قرار گرفته اند.

بورس عمده و اصلی این یخچال صنعتی  ها، ابتدای جاده ساوه و ابتدای جاده قدیم تهران – کرج است و مرکز دیگر در انتهای خیابان پیروزی حد فاصل خیابان نیروی هوایی و میدان کلاهدوز است که این گونه محصولات و خدمات جانبی اش را عرضه می کنند.

این واحدهای تجاری فعال علاوه بر فروش، خدمات نصب، تعویض قطعه، ارتقای سطح سرمادهی، عوض کردن شیشه و در یخچال و تعمیرات را انجام می دهند. در این مناطق، قدرت انتخاب برای خریداران این محصولات فراهم است.

تنوعی از انواع یخچال های کوتاه و بلند مناسب برای استفاده در مغازه ها، رستوران ها، فروشگاه های زنجیره ای، کافی شاپ ها وجود دارند که شامل فریزرهای خوابیده و روباز، ایستاده، دو در، جفت بغل، پرده هوا، تاپینگ فریزر بستنی، ویترینی، لوازم و تجهیزات سردخانه ای ثابت و متحرک می شوند که هر کدام از این موارد زیرمجموعه های زیادی را دارا هستند و در سایزهای مختلف از ۵۰ تا ۱۲۵ سانتیمتری تولید می شوند.

قیمت های این محصولات ضروری تابع مستقیمی از فلزات مورد استفاده در ساخت و ادواتی مثل موتور، ترموستات، سیم پیچ و دینام است که بنا به قیمت خریداری شده، در آخر کار محاسبه می شود. سازه های بیرونی مثل بدنه، درها، شیشه های قفلی و گرد دور، از داخل تأمین می شوند و لوازم اصلی برقی کاملاً وارداتی است. محصولات آلمانی، ایتالیایی، کره ای و ژاپنی گران تر هستند و طالب بیشتری دارند، و کالاهای چینی، تایوانی و هندی مرغوبیت کمتری دارند و قیمت شان پایین تر است.

صنعت یخچال صنعتی

چند محصول، یک کالا

مهندس محسنی، یکی از فروشندگان این راسته صنعتی است که دستی هم بر آتش تولید دارد و یکی از برندهای قدیمی ایرانی را نمایندگی می کند.

وی در خصوص فعالیت های این صنعت در کشور می گوید: این محدوده قدیمی ترین مرکز پخش محصولات برودتی صنعتی است که تأمین کننده این قسم از کالاهای مورد نیاز برای فروشگاه هاست.ساخت یخچال های صنعتی و غیرخانگی در کشور باوجود داشتن سال ها سابقه هنوز به طور کامل بومی نشده، چون لوازم اصلی مثل موتور همچنان وارداتی است و پس از گذشت مدت های زیاد، تکنولوژی تولید آن را نداریم و در این قسمت وابسته به واردات هستیم. قیمت موتور به تنهایی ۲۵ تا ۳۰ درصد قیمت یک یخچال معمولی ایستاده را تشکیل می دهد و برخی اقلام مثل پلی یورتان  (پلی اورتان) هم به مقدار زیاد وارد می شود.

این ماده پلیمری به عنوان نگهدارنده سرما یا گرما مورد استفاده قرار می گیرد و نوعی عایق شیمیایی بر پایه پلیمر به حساب می آید. این محصول به صورت پودر، فوم و مایع تولید می شود و نسبتا گران است. پلی یورتان  (پلی اورتان) به عنوان یک عایق بسیار مناسب شناخته شده است که کاربردهای آن با تغییر سایز و کاربرد محصول نهایی متفاوت است و برای عایق بندی صدا و سرما – گرما مورد استفاده قرار می گیرد.

وی در ادامه می گوید: چند حرفه باید فعال باشند تا یک یخچال ساخته شود. صنعت شیشه، لوازم برقی، قالب سازی، مدل سازی، یونولیت، فایبرگلاس و به تازگی کامپوزیت در تولید یک یخچال مشارکت دارند و هر کدام یک قسمت را درست می کنند. این قطعات در یک کارگاه یا کارخانه روی هم سوار می شوند.

بنا به آمار موجود، حدود ۱۷۰ واحد صنعتی  (کارگاه و کارخانه) تولید یخچال های صنعتی و حجیم در کشور وجود دارد که تعدادی از این واحدها تعطیل شده اند و مابقی با کمتر از نیمی از توان اسمی خود به فعالیت ادامه می دهند. برخی از این واحدها به غیر  از موتور و مواد مصرفی، تقریباً همه چیز یخچال را تولید و خودشان هم نصب می کنند. بعضی دیگر قطعات تولیدی را برای سرهم کردن به کارگاه ها می فرستند.

واحدهایی هم هستند که فقط کار تعمیرات و تعویض را انجام می دهند و بیشتر وارد کننده قطعات برقی هستند. محسنی در مورد واردات قطعه های اصلی می افزاید: حدود ۳۰ ، ۴۰ سال پیش موتورهای آلمانی و ایتالیایی و حتی روسی به طور مستقیم وارد می شد. بعداً این کشورها کارخانه های خود را به کشورهای آسیای شرقی منتقل کردند.

مدتی هم این اقلام از کشورهای اروپای شرقی می آمد. تا زمان دولت نهم و دهم چینی ها جایگزین شدند و تأمین قطعات و موتور را بر عهده گرفتند. در دولت فعلی کشورهای اروپای شرقی مورد توجه قرار گرفته اند و الان بیشتر این محصولات از کشور اسلواکی و تا اندازه ای از اتریش می آید که به مراتب از نمونه های چینی و تایوانی بهتر است. در بعضی از اقلام، قطعات هندی هم هست که خیلی مورد استفاده قرار نمی گیرد، ولی نسبتا کیفیت خوبی دارد.

انتشار مطلب

نظرات

پیامی ثبت نشده است.

نظر دهید